W co inwestować małe kwoty?

Jakub Szczotka27.11.2020 r.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak mądrze inwestować małe kwoty i czy to w ogóle ma sens,
  • jak działa inwestowanie w spółki za pomocą crowdfundingu inwestycyjnego,
  • o czym warto wiedzieć przed i po zainwestowaniu,
  • jakie ryzyko występuje przy zakupie akcji i jak je minimalizować.

Podstawowe pytanie, jakie zapewne nie raz przewinie się w tym artykule, brzmi: W co inwestować małe kwoty? Zanim na nie odpowiemy, podkreślmy jedno: każdy początkujący inwestor, niezależnie od tego czy w grę wchodzą lokaty, fundusze, kupno akcji poprzez rachunek giełdowy, czy w ramach ECF, powinien zachować rozwagę i nie ulegać zbędnym emocjom.

 

 

Świat inwestycji to wymagająca sfera, która nagradza wytrwałość i rozsądek

Najważniejszym pojęciem, które musi znać (i stosować!) każdy inwestor, niezależnie od posiadanego doświadczenia, jest dywersyfikacja. A dokładniej zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Czym cechuje się taki portfel? Najprościej opisać go, nawiązując do potocznego powiedzenia — nigdy nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Korzystając z doświadczenia tysięcy inwestorów, którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami na łamach książek, czasopism czy Internetu, łatwo wysnuć prosty wniosek:

Nigdy nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jeden biznes

Niezależnie od tego, jak doskonałą okazją wydaje się dana inwestycja, warto zadać sobie pytanie: Co jeśli dany biznes się nie uda? Działaniem, które cechuje każdego rozsądnego inwestora, jest dzielenie swojego kapitału pomiędzy różne inwestycje.

Dla przykładu: posiadając 10 tysięcy PLN przeznaczonych na inwestowanie, możesz połowę tej kwoty — tj. 5 tysięcy PLN poświęcić na inwestycje o małym stopniu ryzyka (jak fundusze inwestycyjne czy okazjonalnie korzystny rachunek w banku), 4 tysiące PLN przeznaczyć na zakup aktywów o wyższym stopniu ryzyka, a ostatni tysiąc PLN spożytkować na bardziej ryzykowne, ale potencjalnie lukratywne inwestycje, jak np. granie na giełdzie czy kupno aktywów wysokiego ryzyka.

 

 

Od zasady dywersyfikowania portfela właściwie nie warto robić odstępstw

Dobrym na to dowodem jest rok 2020, w którym miało miejsce sporo negatywnych dla światowej gospodarki wydarzeń, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu były właściwie niemal niemożliwe do przewidzenia. Ci, którzy mieli wszystkie swoje jaja «a w tym wypadku pieniądze» w jednym koszyku — czyli ich inwestycje były skupione na jednej branży albo jednym rynku — wystawili się na spore ryzyko i nierzadko ponieśli dotkliwe straty.

Dywersyfikację można oczywiście stosować także w przypadku konkretnych segmentów naszego portfela inwestycyjnego. Kontynuując nasz wcześniejszy przykład: jeżeli zdecydujesz się zainwestować wspomniane wcześniej 10 tysięcy wyłącznie w akcje spółek w ramach equity crowdfundingu, musisz zadać sobie kolejne pytanie:

Czy chce inwestować wszystkie przeznaczone na ten cel pieniądze w zakup aktywów jednej spółki?

Zazwyczaj odpowiedź powinna brzmieć: Nie. Z zasady fundusze lepiej podzielić na dziesięć części i zainwestować po tysiąc PLN w akcje dziesięciu różnych spółek, niż przeznaczyć te same środki na zakup papierów jednej spółki. Taka strategia może co prawda zmniejszyć wysokość końcowego zwrotu z inwestycji, ale z pewnością zwiększy prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

 

 

Zaletą inwestowania w ECF jest jego przystępność

Rynek inwestycji, podobnie jak każdy inny, rządzi się swoimi prawami, ale warto pamiętać, że operują na nim przede wszystkim ludzie, a ci z natury podlegają emocjom. Emocje, szczególnie te skrajne, to zazwyczaj bardzo zły doradca. Zaczynając budować swój portfel, warto z początku przeznaczać na ten cel małe kwoty. Oczywiście pojęcia małe i duże są względne. Ważne, by ewentualna utrata sumy, o której mowa nie zachwiała Twoimi finansami.

W zależności od Twoich możliwości możesz zacząć od jednorazowej, relatywnie większej inwestycji — np. części zgromadzonych oszczędności albo zdecydować się na mniejsze, ale systematycznie inwestowane kwoty — np. ustalony wcześniej procent Twojego comiesięcznego wynagrodzenia.

Wydawanie kilkuset złotych miesięcznie może z początku wydawać się drogą donikąd i oczywiście ciężko oczekiwać, że takie działanie szybko uczyni z Ciebie milionera, ale wysiłek i zaangażowanie, jakie miesiąc w miesiąc będziesz wkładać w inwestowanie, z pewnością się opłacą.

Nawet inwestując miesięcznie małe kwoty, nabędziesz wiedzę i zdobędziesz szczegółowe informacje o sposobie działania różnych narzędzi inwestycyjnych, co pozwoli Ci podejmować lepsze decyzje w przyszłości i ostatecznie zarobić więcej pieniędzy.

Jak zacząć inwestować małe kwoty?

W przypadku crowdfundingu inwestycyjnego (a także w przypadku innych wielu innych metod) jest to dość proste. Zacznij od wyznaczenia kapitału, jaki możesz jednorazowo lub co miesiąc przeznaczyć na ten cel — zazwyczaj możesz zacząć już od kilkuset złotych miesięcznie. Następnie skorzystaj z platformy jak np. Emiteo i przejrzyj oferty spółek, które zdecydowały się na emisję akcji. Pamiętaj, by nie podejmować żadnej z tych decyzji pochopnie.

 

 

Inwestując, nie oczekuj szybkiego zwrotu pomnożonych pieniędzy

W przypadku większości metod (w tym także equity crowdfundingu) czas jest twoim sprzymierzeńcem. Zazwyczaj będziesz w stanie spokojnie przeanalizować wszystkie dostępne i niezbędne do podjęcia decyzji informacje, a tych będzie całkiem sporo.

Przykładowo, zanim zakupisz akcje danego emitenta, odpowiedz sobie na poniższe pytania:
Ile wynosi wycena spółki i czy uważam ją za uzasadnioną? Jak spółka chce wydać środki zebrane w ramach zbiórki? Jak wyglądają jej plany inwestycyjne? Kiedy, według prognoz spółki, mogę oczekiwać zwrotu z inwestycji? Czy spółka planuje wypłacać dywidendy? itd.

Zazwyczaj na stronie emisji szybko znajdziesz szczegółowe informacje na temat danego biznesu. Każda taka strona podzielona jest na kilka części. Warto zrobić także dodatkowy, własny research online. Miesięcznie w Polsce rusza kilka, kilkanaście akcji crowdfundingu inwestycyjnego i tylko dzięki solidnej analizie będziesz w stanie wybrać te, w które warto ulokować swoje fundusze w pierwszej kolejności.

Zanim zdecydujesz się zainwestować pieniądze, rozwiej wszelkie wcześniejsze wątpliwości — większość z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz online (zapoznaj się też z mechanizmem sprzedaży akcji spółek nienotowanych na giełdzie). Jeżeli jakiś temat pozostaje niewyjaśniony, poświęć mu więcej czasu. Zazwyczaj będziesz w stanie dotrzeć do osób, które odpowiadają za daną emisję i chętnie rozwieją Twoje wątpliwości.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że powszechną praktyką jest organizowanie przez osoby decyzyjne w danej spółce czatów, webinariów czy spotkań, które mają na celu przekonać potencjalnych, jeszcze niezdecydowanych inwestorów.

 

 

Jak inwestować w ramach ECF?

Proces inwestowania w ramach ECF nie jest wcale tak trudny, jak mogłoby się wydawać — de facto potrzebujesz niewiele więcej niż dostęp do Internetu (oraz oczywiście środków na planowane inwestycje). Gdy już zdobędziesz wszystkie informacje na temat interesującej Cię spółki i zdecydujesz się w nią zainwestować, jedyne co Ci pozostanie, to kupić jej akcje.

Proces zakupu przebiega szybko i sprawnie

Na stronie interesującej Cię emisji wybierz interesującą Cię ilość akcji lub cały ich pakiet, podaj swoje dane, wydaj polecenie przelewu na wskazane konto, a otrzymany dokument podpisz profilem zaufanym (tu znajdziesz opis tej procedury). Z racji wielu obostrzeń, pod jakie podpadają platformy crowdfundingowe, forma tego procesu gwarantuje maksimum bezpieczeństwa. Sam profil zaufany warto założyć wcześniej, choć jeśli posiadasz konto w banku, możesz założyć taki profil zaraz po złożeniu zlecenia zakupu. Wszystko to bez zakładania rachunku giełdowego i w pełni online!

Co zyskasz, inwestując swój kapitał w ECF?

Gratulacje! Pierwsza lokata Twojego kapitału na rynku crowdfundingowym poczyniona. Co teraz? Właściwie możesz nie robić już nic i poczekać kilka/kilkanaście miesięcy na rozwój sytuacji, licząc na wzrost wartości Twojej inwestycji. Zazwyczaj od momentu zainwestowania środków do momentu zrealizowania zysku z inwestycji mija właśnie kilkanaście miesięcy. Warto wiedzieć nieco więcej na temat benefitów, z jakich możesz skorzystać w tym czasie.

Jakie konkretne korzyści i nagrody gwarantuje inwestycja w ramach ECF?

Zostając inwestorem, zostałeś współwłaścicielem danej spółki, masz zatem prawo otrzymać obiecane wcześniej nagrody, korzystać z zapowiedzianych benefitów, a nierzadko i usług, jakie dostarcza dane przedsiębiorstwo. Wspomnianych korzyści może być sporo, a w dodatku mogą się różnić w zależności od emisji. Poniżej zwrócimy uwagę na te najbardziej uniwersalne, które w dodatku często są niedoceniane przez mniej doświadczonych inwestorów.

 

 

Dostęp do społeczności inwestorów

Crowdfunding inwestycyjny, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie dwóch idei: społeczności, czyli osób skupionych wokół jakiegoś projektu, oraz inwestowania. W przypadku ECF przynależność do grona osób, które wsparły dany projekt, często okazuje się nieoceniona.

Zazwyczaj zostając inwestorem w danej spółce, otrzymasz dostęp do czatu czy też grupy, które stworzono specjalnie dla akcjonariuszy danej firmy. Oczywiście sytuacja finansowa danego przedsiębiorstwa i zarabiane przezeń pieniądze to najczęściej przewijający się temat rozmów w przypadku tego typu grup, ale zdecydowanie niejedyny.

Dzięki dostępowi do społeczności inwestorów poznasz wiele osób, z różnymi życiowymi doświadczeniami. Często będą to osoby ze sporą wiedzą na temat rynków finansowych, skore dzielić się swoimi doświadczeniami z ludźmi, którzy zainwestowali w ten sam biznes co oni.

 

 

Relacje biznesowe

Ten punkt jest szczególnie istotny dla osób, które prowadzą swój biznes. Wspólna inwestycja w ten sam projekt oraz przynależność do tego samego grona inwestorów to doskonała okazja, by nawiązać nowe relacje biznesowe.

Dostęp do różnych grup inwestycyjnych to kapitał sam w sobie, który może dodatkowo zaprocentować na różne sposoby, np. generując nowe zlecenia dla Twojego biznesu albo tworząc okazję do eksploracji niezagospodarowanej części rynku.

Wiedza i doświadczenia. Nie ma lepszej lokaty

Te dwa pojęcia są nieprzeliczalne na pieniądze. Oba te czynniki są kluczowe przy podejmowaniu jakikolwiek decyzji inwestycyjnych, a ciężko o lepszy sposób na zdobycie doświadczenia niż zainwestowanie małych kwot, chociażby kilkuset złotych. Obserwując poczynania danego biznesu, wyciągniesz wnioski z jego poczynań i stopniowo nabędziesz doświadczenie i wiedzę o tym, co działa, a co nie.

 

 

To w co inwestować małe kwoty?

Nie ma jednej, właściwej odpowiedzi na to pytanie, ale jest sporo przesłanek, które pomogą Ci w podjęciu możliwie najlepszej decyzji. My zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą Emiteo.pl, gdzie znajdziesz oferty emisyjne spółek z różnych branż, będących na różnych etapach rozwoju i posiadających różne pomysły na spożytkowanie Twoich pieniędzy.

Jakąkolwiek strategię inwestycyjną przyjmiesz, pamiętaj, że zdywersyfikowany, podzielony na kilka części portfel zmniejsza ryzyko utraty kapitału i zwiększa szansę, że osiągniesz pożądany zysk.