Jak bezpiecznie inwestować?

Jakub Szczotka27.11.2020 r.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

 • jakie ryzyko może nieść ze sobą inwestowanie,
 • jak początkujący inwestor może je minimalizować,
 • czy inwestowanie małych kwot ma sens,
 • o czym pamiętać przy zakupie akcji i jakie ryzyko się z nim wiąże,
 • jak inwestować, aby odpowiednio zbudować portfel inwestycyjny.

W słowniku języka polskiego jako jedną z definicji ryzyka podaje się: niebezpieczeństwo, że coś zdarzy się w inny od oczekiwanego sposób. Jedną z podstawowych charakterystyk crowdfundingu inwestycyjnego jest właśnie duża nieprzewidywalność. Jak inwestować, by zminimalizować ryzyko i nie tracić oszczędności?

Podejmując się jakiejkolwiek inwestycji, musisz mieć świadomość, że każdy zakup obarczony jest ryzykiem utraty pieniędzy. Zazwyczaj im większa potencjalna stopa zwrotu, z tym większym ryzykiem musisz się liczyć.

 

Chcesz wspomóc rozwój polskich startupów? Zobacz spółki na emiteo

 

Z crowdfundingu udziałowego najczęściej korzystają start-upy i spółki we wczesnych fazach rozwoju. Owe spółki często oferują produkty lub usługi określane mianem innowacyjnych, przez co klasyfikuje się je jako spółki wysokiego ryzyka.

W przeciwieństwie do obligacji skarbowych, funduszy inwestycyjnych, złota czy nieruchomości mają one potencjał, by zanotować wysoką stopę zwrotu. Warto też pamiętać, że za pośrednictwem crowdfundingu inwestycyjnego możesz inwestować małe kwoty, które nie obciążą przesadnie Twojego portfela.

Jak inwestować, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń?

Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na ciebie na rynku crowdfundingu inwestycyjnego? Zanim zdecydujesz się zainwestować jakiekolwiek środki, musisz pamiętać, że:

 • biznes, w który chcesz zainwestować, mimo najszczerszych chęci osób go tworzących, może nie odnieść sukcesu na rynku. Tym samym Twoje akcje mogą całkowicie stracić wartość, a Ty stracisz wówczas swoje pieniądze.
 • cena, którą spółka proponuje za swoje akcje, oparta jest o wycenę dokonaną przez samą spółkę, może więc nie pokrywać się z ich realną wartością. Tym samym istnieje ryzyko, iż w przyszłości cena akcji danej spółki, będzie niższa od początkowej. W tym wypadku Twoja stopa zwrotu z inwestycji będzie ujemna.
 • nikt nie może zagwarantować Ci zwrotu z inwestycji; możliwa jest sytuacja, w której biznes, w który zainwestowałeś, nie upadnie, ale nie będzie w stanie wypracować realnych zysków, a w tym przypadku nie uzyskasz spodziewanej stopy zwrotu oraz dywidend.
 • co do zasady nabyte akcje mogą być swobodnie odsprzedawane innym inwestorom; proces ten może być jednakże ograniczony przez postanowienia statutu spółki. Warto się z nim zapoznać, zanim zainwestujesz.
 • kolejne emisje akcji mogą prowadzić do tak zwanego rozwodnienia udziałów, czyli zmniejszenia procentowego udziału dotychczasowych akcjonariuszy w kapitale danej spółki, co pośrednio wpłynie na wartość posiadanych akcji.
 • nie zawsze znajdziesz chętnych na zakup swoich akcji — gdy w końcu zdecydujesz się na tzw. exit, czyli sprzedaż swoich akcji — proces ten może potrwać, a w takim przypadku zrealizowanie stopy zwrotu z inwestycji może zostać rozłożone w czasie.

 

 

Mnogość potencjalnych negatywnych scenariuszy może przerażać, ale nie ma powodów do strachu — jak już wspominaliśmy, ryzyko jest nieodłączną częścią każdej inwestycji. Jak więc je minimalizować i jednocześnie maksymalizować zyski? 

Głównym narzędziem, jakim posługuje się każdy dobry inwestor jest zdrowy rozsądek

To dość przyziemne stwierdzenie, ale zdrowy rozsądek w parze z doświadczeniem, które zdobywa się stopniowo, wraz z kolejnymi inwestycjami, to najpotężniejsza broń inwestorów. W inwestowaniu bardzo ciężko o drogę na skróty — jeżeli z Twojego punktu widzenia jakaś inwestycja wydaje się zbyt dobra, by była realna, to nie ma co wróżyć jej sukcesu. Przesadnie optymistyczne założenia czy bardzo wysokie obiecywane stopy zwrotu zawsze powinny być poważnym sygnałem alarmowym dla potencjalnych inwestorów.

 

 

Jak inwestować, by zminimalizować potencjalne ryzyko?

Pierwszym działaniem każdego inwestora powinno być wygospodarowanie pieniędzy, które może zaryzykować (czyli bierze pod uwagę możliwość utraty całości środków, o których mowa) — z angielskiego ta kwota często nazywana jest bankrollem. Kolejnym krokiem powinno być podzielenie jej na kilka części, tak by nasz kapitał inwestycyjny był zdywersyfikowany — czyli podzielony na relatywnie małe kwoty, które możemy zainwestować w kilku miejscach.

Dzieląc swój bankroll na małe kwoty, zmniejszasz ryzyko utracenia dużej części swojego kapitału, a im lepiej przygotujesz się przed podjęciem decyzji, w które spółki chcesz zainwestować, tym większy może być Twój potencjalny zysk. Sporym plusem crowdfundingu inwestycyjnego jest fakt, iż nie wymaga nakładu dużych środków, a cała inwestycja przebiega szybko i nie wymaga zbędnych formalności, co jest korzystne zarówno dla Ciebie, jak i emitenta.

Podstawowe zasady, którymi rządzi się inwestowanie

Niezależnie od tego, jak dobrze prezentuje się oferta, w którą chcesz zainwestować, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

 • nigdy nie inwestuj kwot większych niż takie, które możesz stracić bez uszczerbku na swoich finansach.
 • sprawdź, na jakim rynku działa spółka, której kupno akcji rozważasz.
 • inwestycje często obliczane są na lata, możesz więc sporo poczekać na potencjalne zyski.
 • nie inwestuj w jeden projekt więcej niż 10% sumy, jaką przeznaczasz na inwestowanie w danym roku.
 • akcje spółek powinny stanowić tylko część Twojego portfela inwestycyjnego.
 • większość zainwestowanych środków skupiaj w branżach, o których masz pojęcie; w przypadku branż, na których się nie znasz, posiłkuj się wiedzą ekspertów oraz osób, które znają dany rynek.
 • nie wszystkie inwestycje, na jakie się zdecydujesz, wykażą satysfakcjonującą stopę zwrotu, ale w ogólnym rozrachunku kilka udanych inwestycji zrównoważy te, które zakończyły się klapą.
 • prześledź, kim są i jakie doświadczenie mają ludzie, którzy ubiegają się o Twoje pieniądze.
 • przed inwestowaniem zapoznaj się ze statutem spółki.
 • sprawdź, kto jeszcze i jakie pieniądze zainwestował w akcje, których kupno rozważasz.
 • szukaj odpowiedzi na nurtujące cię pytania, dyskutuj z innymi potencjalnymi inwestorami.

 

 

Rozsądne inwestowanie wymaga rzetelnego podejścia do tematu, nawet jeżeli inwestujesz małe kwoty. Pamiętaj jednak o jednym — to dzięki niemu inwestorzy kierujący się intuicją, znajomością danego rynku, doświadczeniem i nieulegający zbędnym emocjom uzyskują wysoką stopę zwrotu oraz najskuteczniej mnożą swój kapitał.

Ostateczna decyzja zawsze będzie należeć do Ciebie, Ty będziesz też osobą, która poniesie jej konsekwencje. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by były to najlepsze możliwe decyzje. W końcu to Twoje pieniądze.