Kompendium polskiego crowdfundingu (udziałowego) by Emiteo!

Jakub Szczotka08.02.2022 r.

Nasi stali czytelnicy dobrze wiedzą, że na co dzień jesteśmy przede wszystkim (choć nie tylko!) platformą finansowania społecznościowego, za której pośrednictwem spółki mogą pozyskiwać dodatkowy kapitał poprzez crowdfunding.

Udziałowa odmiana crowdfundingu to relatywnie młoda metoda finansowania, ale jej popularność, zarówno w Polsce, jak i na świecie, stale rośnie.

Obecnie ten sposób pozyskiwania kapitału jest kojarzony głównie ze startupami i spółkami technologicznymi, choć przecież najgłośniejsze emisje akcji nad Wisłą należały do branż: konopnej i alkoholowej (dość dużo mówiło się też o klubie z okręgówki, który zebrał 4,5 mln złotych).

Jak więc wygląda polski equity crowdfunding w praktyce? Jakie branże cieszą się największym zainteresowaniem wśród inwestorów? Gdzie znaleźć odpowiednie dane?

Spieszymy z odpowiedziami :)

 

 

Jak zebrać historię polskiego crowdfundingu udziałowego w jednym miejscu?

Podobno, jeżeli będzie się szukać odpowiednio długo, w Internecie można znaleźć wszystko. Postanowiliśmy sprawdzić prawdziwość tej tezy; wyznaczyliśmy „na ochotnika” najbardziej dociekliwych śledczych w naszym zespole i rzuciliśmy ich na głęboką wodę — ich zadaniem było zbadanie historii polskiego crowdfundingu udziałowego.

Jak się w praktyce okazało w Internecie może i jest wszystko, ale znalezienie tego „wszystkiego” to nie taka łatwa sprawa. Zespół Emiteo łatwo się jednak nie poddaje i po dziesiątkach godzin mozolnej, przypominającej przedzieranie się przez prawdziwą dżunglę pracy odnieśliśmy względny sukces.

Efektem jest tabela, która powinna zainteresować zarówno obsesyjnych fanów liczb, miłośników crowdfundingu inwestycyjnego jako takiego, jak i czytelników, których interesują konkretne parametry wybranej emisji.

Niniejszym z niemałą dumą zapraszamy Was do zapoznania się z kompendium wiedzy o polskim crowdfundingu inwestycyjnym stworzonym przez Emiteo (arkusz będący pierwszą wersją tego kompendium jest pośród naszego zespołu pieszczotliwie nazywany Kennecott — które było swego czasu największą kopalnią miedzi na świecie).

W naszym kompendium znajdziecie wszystkie ECF-owe emisje w Polsce, do jakich udało nam się dotrzeć. Nie jest to lista kompletna (wszak dziwnym trafem strony niektórych, z reguły mniej udanych emisji przepadają w czeluściach Internetu jak łzy w deszczu w filmach Ridleya Scotta), nie jest to także lista zamknięta (w końcu, z roku na rok, w Polsce odbywa się coraz więcej emisji — także za naszą sprawą i Waszą pomocą!), ALE jest to najpewniej największe kompendium wiedzy o polskim crowdfundingu udziałowym, jakie powstało.

Największe kompendium crowdfundingu w Polsce

Na dzień pisania tego tekstu (początek lutego 2022) w naszym kompendium znajdziecie informacje o prawie 200 spółkach, które zdecydowały się spróbować swoich sił na rynku crowdfundingu udziałowego. Przy każdej z nich, w zależności od dostępności danych, znajdziecie informacje o rodzaju spółki, branży, w której operuje, emisyjnej wycenie pre-money oraz celu finansowym emisji.

Dodatkowo w „profilu” każdej spółki zamieściliśmy link do strony emisji (choć, jak już wspomnieliśmy, nie zawsze udało nam się go znaleźć, czasem z kolei nie był już aktywny), oferowany procent akcji oraz nazwę platformy, która przeprowadziła daną emisję. Oczywiście, jeżeli udało nam się dotrzeć do potwierdzonych informacji, to zawarliśmy także dane o zebranych środkach, poziomie skuteczności emisji oraz liczbie inwestorów i roku przeprowadzenia emisji.

Na chwilę obecną nasze kompendium, mimo obszerności, znajduje się w wersji beta (lub jak kto woli jest MVP). Mimo to mamy nadzieję, że efekt naszej wielogodzinnej pracy przypadnie Wam do gustu.

Wraz z upływem czasu planujemy dodawać kolejne kolumny do naszego dzieła. Wśród nich znajdziecie m.in. link do ostatniego sprawozdania finansowego spółki, jej aktualną EBITDA czy ostatnie zaraportowane przychody.

Wiesz o crowdfundingu coś, czego my nie wiemy?

Mamy świadomość, że mimo obszerności tej bazy, nie jest ona kompletna. Dlatego też jesteśmy otwarci na wsparcie od Was, naszej społeczności. Jeżeli masz więc dostęp do danych, które uzupełniłyby nasze kompendium, chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami lub zaproponować nową funkcjonalność, skorzystaj z formularza na dole strony — chętnie skorzystamy z Twojej pomocy!