Rok 2024 okiem Emiteo

Jakub Szczotka05.03.2025 r.

Podejrzewamy, że większość inwestorów branżowych — podobnie jak my — zapamięta rok 2024 jako ciąg dalszy przejściowego okresu w historii crowdfundingu inwestycyjnego. 

Zmiana przepisów, która weszła w życie pod koniec 2023 roku, znacząco podniosła próg wejścia na ten rynek (zdobycie licencji niezbędnej, by działać, to nie taka prosta sprawa), co przełożyło się na drastyczny spadek liczby faktycznie funkcjonujących platform (w momencie pisania tych słów żadna platforma poza Emiteo nie może oferować współorganizacji emisji akcji, a tylko trzy posiadają licencję na crowdfunding pożyczkowy).

Niezmiennie wierzymy, że wspomniane regulacje, mimo iż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się opcją atomową, oczyszczają i wzmacniają branżę, dla której 2024 rok należał raczej do tych spokojnych. Liczne wymagania, które trzeba spełnić, by prowadzić funkcjonującą platformę, skutecznie eliminują osoby preferujące szybki i łatwy zysk zamiast rzetelnej działalności.

Mimo iż nie wszystkie efekty pracy, jaką wykonywaliśmy w zeszłym roku, są już widoczne, mamy poczucie, że miniony rok należał do udanych i w 2025 rok weszliśmy pełni optymizmu. Ba, uważamy, że za kilka lat, gdy wrócimy do tego wpisu, powiemy sobie: wykonaliśmy kawał dobrej roboty.

Tablica ofert — funkcjonalność, z której jesteśmy dumni

Jak już wspomnieliśmy wyżej, spora część wykonanej przez nas pracy nie została ukończona, co powinno zmienić się w najbliższych miesiącach. 

A z jakich udogodnień nasi użytkownicy mogą korzystać już dziś? W 2024 wdrożyliśmy ambitne plany rozbudowy naszej platformy, a najbardziej widoczną nowością była niewątpliwie tablica ofert.

Tablica ofert Emiteo to miejsce, które pozwala sprzedającym i kupującym wzajemnie się odnaleźć, dzięki czemu płynność akcji nienotowanych na publicznych rynkach zwiększa się, a osoby, które chcą sprzedać swoje akcje wiedzą, że mają do dyspozycji miejsce, które upraszcza ten proces.

 

Nasza tablica jest już w pełni funkcjonalna i choć na ten moment widnieją na niej tylko trzy spółki (co jest efektem regulacji prawnych, w myśl których tylko akcje, które zostały wyemitowane po uzyskaniu przez nas licencji, mogą być przedmiotem ofert na tablicy), to z każdą kolejną emisją liczba potencjalnych transakcji będzie coraz większa.

Co więcej, jeszcze w 2024 roku rozpoczęliśmy pracę nad nowymi funkcjonalnościami tablicy i najpewniej już w 2025 nasi użytkownicy dostaną w swoje ręce rozbudowaną i ulepszoną wersję tego narzędzia. To bardzo duży projekt, ale jeżeli to, co planujemy, nam się uda, to sprzedaż i kupno akcji będą jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze!

Przeprowadziliśmy kilka udanych emisji akcji — w tym jedną absolutnie rekordową! 

W minionym roku na naszej platformie nie brakowało popularnych projektów. W gronie naszych emitentów zdecydowanie wyróżniła się spółka Matys Investment sp. z o.o. S.K.A. i firmowany przez nią projekt Silver Office, czyli spory (ponad 10 000 m²!), nieustannie rozwijany kompleks biurowy, który mieści się w centrum Szczecina. 

Zgodnie z przyjętymi planami, Silver Office zagościło na naszej platformie dwa razy. 

Na szczególne uznanie zasłużyła pierwsza z emisji tego projektu, która na zawsze zapisała się w historii polskiego crowdfundingu inwestycyjnego. Spółka zebrała bowiem przeszło 10 mln złotych w godzinę, bijąc przy tym kilka branżowych rekordów i jednocześnie bezdyskusyjnie udowadniając, jak skutecznym narzędziem może być crowdfunding inwestycyjny. Niedługo później Silver Office ponownie pojawiło się na łamach Emiteo, zbierając kolejne 3,7 miliona złotych (dowiedz się więcej o tym projekcie).

 

 

 

Patrząc wstecz, możemy z pewnością nazwać rok 2024 rokiem powrotów. Najpierw na naszej platformie zagościła druga emisja akcji FC.APP. Ta wciąż młoda i niezmiennie ambitna spółka rewolucjonizuje piłkarskie rozgrywki dzieci i młodzieży. 

W FC.APP sporo zmieniło się od pierwszej emisji, ale zespół odpowiedzialny za aplikację nie zasypuje gruszek w popiele i systematycznie testuje, co działa, a co należy poprawić. W efekcie aplikacja spółki niezmiennie zdobywa nowych użytkowników, z powodzeniem wprowadza nowe sposoby monetyzacji i jednocześnie stawia coraz śmielsze kroki za granicą. 

Drugą spółką, która ponownie zagościła na naszej platformie, był Kombinat Konopny, w którym także praca wre. Jak jednak otwarcie przyznał Maciej Kowalski — prezes KK — spółka rozwija się nieco wolniej niż sobie tego życzy, co doprowadziło do decyzji o nietypowej formie emisji akcji. Na czym polegała owa nietypowość? 

Otóż ostatnia emisja akcji Kombinatu Konopnego była w praktyce skierowana wyłącznie do ówczesnych akcjonariuszy, którzy mogli objąć nowe akcje po cenie nominalnej, co w praktyce oznaczało, iż jedna akcja kosztowała 10 groszy. Taka nietypowa forma emisji wymagała, by nasz zespół obrał zupełnie nową perspektywę, tłumacząc nieco mniej intuicyjny niż zazwyczaj proces. Czas pokazał, że zaproponowane przez nas rozwiązania zdały egzamin. W efekcie spółka zebrała całą pożądaną kwotę, a dotychczasowi akcjonariusze mieli okazję kupić nowe akcji na bardzo preferencyjnych zasadach

Podobnie jak w Emiteo, w Kombinacie cały czas coś się dzieje i nie wątpimy, że jeszcze nie raz będziemy mogli czytać o tej spółce w pozytywnym kontekście. 

To był dobry rok dla Emiteo

Ciężko zaprzeczyć, że z punktu widzenia obserwatora rynku crowdfundingu inwestycyjnego rok 2024 mógł jawić się jako okres pełen marazmu. Dla naszego zespołu był to jednak bardzo ważny czas, w końcu to pierwsze 12 miesięcy, podczas których działaliśmy jako (jedyna) licencjonowana platforma, która może pośredniczyć w emisji akcji. 

Czujemy, że nasz praca przyniosła dobre efekty, dokładając cegiełkę do odbudowy i rozwoju tej perspektywicznej branży. 

Dlatego w 2025 rok weszliśmy z przekonaniem, że będzie jeszcze lepszy — złapaliśmy wiatr w żagle i jesteśmy przekonani, że dobrze spożytkujemy ten napęd.