Crowdfunding inwestycyjny na nowych zasadach

Michał Klimowicz29.12.2023 r.

Crowdfunding inwestycyjny w Polsce wkroczył w nowy etap.

Od 11 listopada 2023 r. dalszą działalność platform crowdfundingu inwestycyjnego mogą prowadzić tylko podmioty posiadające zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Zmieniły się również zasady pozyskiwania finansowania i prowadzenia emisji akcji za pośrednictwem platform crowdfundingu inwestycyjnego.

Dotychczasowa działalność platform crowdfundingu inwestycyjnego

W przypadku crowdfundingu inwestycyjnego właściciele projektów, za pośrednictwem platformy crowdfundingu inwestycyjnego, pozyskują od inwestorów kapitał przez emisję papierów wartościowych (przede wszystkim akcji).

Do 10 listopada 2023 r. obowiązywał okres przejściowy, w ramach którego platformy crowdfundingu inwestycyjnego mogły prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach.

Zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego nie było wymagane, przy czym platformy musiały tak zorganizować swoją działalność, aby nie obejmowała ona czynności oferowania instrumentów finansowych oraz innych czynności zastrzeżonych dla firm inwestycyjnych.

Od 11 listopada 2023 r. dalszą działalność mogą prowadzić tylko platformy z zezwoleniem. Do zakończenia okresu przejściowego tylko dwie platformy crowdfundingu inwestycyjnego w Polsce uzyskały takie zezwolenie.

Nowe zasady działalności platform crowdfundingu inwestycyjnego

Oprócz obowiązku uzyskania zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego, platformy są zobowiązane stosować nowe przepisy dotyczące crowdfundingu inwestycyjnego – rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/1503 w sprawie europejskich dostawców finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz ustawę z 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Oto istotne zmiany dla platform crowdfundingu inwestycyjnego, które wynikają z tych przepisów:

  • Obowiązek uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności od Komisji Nadzoru Finansowego.
  • Objęcie platform nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Obowiązek składania raportów z prowadzonej działalności do Komisji Nadzoru Finansowego (w tym raporty bieżące i okresowe);
  • Obowiązek wdrożenia na platformie dodatkowych funkcjonalności stanowiących środki ochrony inwestorów (opisane poniżej);
  • Możliwość transgranicznego świadczenia usług finansowania społecznościowego na terenie całej Unii Europejskiej.

Istotne zmiany dla spółek poszukujących finansowania oraz dla inwestorów

Stosowanie nowych przepisów ma jednak również istotne znaczenie dla spółek poszukujących finansowania oraz dla inwestorów.

Najbardziej istotną zmianą jest podniesienie maksymalnej wartości oferty publicznej akcji, która może być prowadzona poprzez crowdfunding inwestycyjny.

Na czym polega ta zmiana ?

  • Spółki mogą pozyskać finansowanie do kwoty 5 000 000 euro, w ramach oferty publicznej akcji (limit ofert za okres 12 miesięcy), poprzez crowdfunding inwestycyjny. Wcześniejszy limit wynosił 1 000 000 euro (za okres 12 miesięcy). Warunkiem jest pozyskanie tego finansowania za pośrednictwem platformy crowdfundingowej posiadającej zezwolenie wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.
  • Pozyskiwanie finansowania poprzez crowdfunding inwestycyjny w dalszym ciągu będzie odbywać się przy uproszczonych wymogach, tj. bez konieczności przygotowania i publikacji prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz bez pośrednictwa firmy inwestycyjnej (domu maklerskiego).
  • Zamiast prospektu emisyjnego konieczne jest przygotowanie arkusza kluczowych informacji inwestycyjnych zawierającego najważniejsze informacje o ofercie publicznej akcji spółki (nie podlega on jednak zatwierdzeniu przez KNF, a jego treść jest bardzo uproszczona w porównaniu do standardowego prospektu emisyjnego).

Nowe przepisy wprowadzają również nowe środki ochrony inwestorów, które powinny zostać wdrożone przez platformy crowdfundingowe. Najistotniejsze z nich to:

  • Klasyfikacja inwestorów na inwestorów niedoświadczonych i doświadczonych;
  • Wstępny test wiedzy inwestora niedoświadczonego;
  • Symulacja (kalkulator) zdolności inwestora niedoświadczonego do ponoszenia strat;
  • Okres do namysłu dla inwestora niedoświadczonego (tj. 4 dni w ramach których inwestor może zrezygnować z inwestycji i wycofać złożony zapis na akcje).

Istotną zmianą, z punktu widzenia inwestorów, jest również to, że platformy crowdfundingu inwestycyjnego mogą prowadzić tzw. tablicę ogłoszeń (do tej pory nie było takiej możliwości). Inwestorzy będą mogli publikować na tablicy ogłoszenia co do zamiaru kupna lub sprzedaży akcji spółek, które były pierwotnie oferowane na platformie. Ułatwi to znalezienie nabywcy na akcje i poprawi płynność tych akcji.

Zakaz crowdfundingu inwestycyjnego dla spółek z o.o. poprzez oferowanie udziałów

Od 10 listopada 2023 r. nie jest już możliwe pozyskiwanie finansowania dla spółek z o.o. w formule crowdfundingu inwestycyjnego — poprzez ofertę objęcia nowych udziałów (pozostaje to forma finansowania dedykowana dla spółek emitujących akcje).

Do Kodeksu spółek handlowych zostały wprowadzone przepisy, które zakazują oferowania objęcia oraz nabycia udziałów spółki z o.o. na rzecz nieoznaczonego adresata.

Zakazana jest również reklama oraz inna forma promocja objęcia oraz nabycia udziałów spółki kierowana do nieoznaczonego adresata. Naruszenie tych zakazów zagrożone jest odpowiedzialnością karną — karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 6 miesięcy.

Crowdfunding pożyczkowy

Na marginesie trzeba wspomnieć, że nowe regulacje zostały również wprowadzone w obszarze crowdfundingu pożyczkowego. Od 11 listopada 2023 r. dalszą działalność platform crowdfundingu pożyczkowego mogą prowadzić tylko podmioty posiadające zezwolenie na prowadzenie działalności wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.