Inkubatory przedsiębiorczości — czym są i komu mogą pomóc ?

Jakub Szczotka02.06.2021 r.

Masz pomysł na biznes i chciałbyś założyć własną firmę, ale nie wiesz, od jakiej strony zacząć działać? Twoje lekcje podstaw przedsiębiorczości odbyły się tak dawno temu, że nawet nie pamiętasz, o co w tym wszystkim chodziło? Zastanawiasz się, jak Twój produkt poradziłby sobie na rynku? Rozwiązaniem Twoich problemów może okazać się inkubator przedsiębiorczości.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym jest inkubator przedsiębiorczości,
  • na czym polega działalność tego typu,
  • kto może skorzystać z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości,
  • jakie są plusy i minusy korzystania z takich inkubatorów.

Choć ciężko o jedną, wyczerpującą definicję inkubatora przedsiębiorczości, dość łatwo opisać cel działania takiego podmiotu. Inkubator to instytucja, która oferuje doradztwo biznesowe — wspiera młodych przedsiębiorców, a nierzadko także i studentów. Co więcej, dzięki wsparciu inkubatora przedsiębiorczości możesz otworzyć swój biznes, nie zakładając regularnej firmy.

 

 

Inkubator przedsiębiorczości może przyjmować różne formy prawne

Może to być fundacja, stowarzyszenie lub organizacja pozarządowa. Dużo zależy od tego, do kogo skierowana jest oferta danego inkubatora przedsiębiorczości. Wśród rodzajów inkubatorów wyróżniamy między innymi:

  • inkubatory technologiczne, które pomagają przedsiębiorcom opracowującym nowe technologie,
  • inkubatory przedsiębiorczości społecznej, które pomagają podmiotom ekonomii społecznej,
  • uczelniane inkubatory przedsiębiorczości, które wspierają działalność gospodarczą pracowników uczelni wyższych, doktorantów i jej studentów.

Jakie możliwości ma inkubator przedsiębiorczości?

Pomoc tego typu podmiotów zogniskowana jest wokół działalności gospodarczej. Inkubator przedsiębiorczości to źródło wiedzy i wsparcia dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją biznesową „przygodę” i nie bardzo wiedzą, od czego zacząć.

Jeśli skorzystasz z pomocy inkubatora, zminimalizujesz koszty prowadzenia własnego biznesu. Nie musisz wówczas rejestrować działalności gospodarczej i możesz podpiąć się pod osobowość prawną wybranego inkubatora.

Jak wygląda współpraca z inkubatorem przedsiębiorczości?

W praktyce taka współpraca sprowadza się do podpisania umowy z taką instytucją, co sprawia, że stajesz się jej „podwykonawcą”. Sam znajdujesz klientów na swoje usługi, a inkubator użycza Ci swojej osobowości prawnej, czyli wystawiasz w jego imieniu faktury (co jest bardzo pożądaną formą rozliczenia w relacjach z innymi firmami), a opłaty za nie lądują na specjalnym subkoncie inkubatora.

Jak wypłacić pieniądze z takiego subkonta? Na podstawie umowy o dzieło (lub umowy zlecenie). To szczególnie korzystne rozwiązanie dla studentów, którzy dzięki ulgowemu traktowaniu, znacząco oszczędzą, nie zakładając własnej działalności (nie płacą m.in. składek ZUS).

 

 

Ile zapłacisz za usługi inkubatora?

Koszt takiej działalności to kilkaset złotych (najczęściej około ~300 PLN), co nierzadko jest kwotą kilka razy mniejszą od kosztów prowadzenia własnego biznesu. Poza możliwością wystawiania faktur, w ramach pomocy inkubatora przedsiębiorczości otrzymujesz zazwyczaj:

  • pomoc ekspercką — w postaci opiekuna i szkoleń (obecnie prowadzonych głównie online),
  • pomoc księgową — która niezbędna jest w przypadku nawiązania nietypowych form współpracy (np. z zagranicznym klientem),
  • pomoc prawną — w ramach której otrzymasz podstawowe porady prawne,
  • udogodnienia; np. w postaci możliwości korzystania z CRM-u (Customer Relationship Manager).

Nierzadko w ramach swych usług inkubator przedsiębiorczości użyczy Ci też przestrzeni biurowej, gdzie będziesz mógł spotkać się klientem na żywo.

Co w pozostałych przypadkach?

Jeżeli jednak chcesz poczuć się jak „stuprocentowy” przedsiębiorca i zechcesz zmierzyć się z prowadzeniem działalności gospodarczej na własną rękę, również będziesz mógł skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości. Takie wsparcie oznacza zazwyczaj m.in. pomoc prawną i księgową, pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych z Unii Europejskiej, wsparcie infrastrukturalne i oferowanie doradztwa biznesowego.

 

 

Ile trwają formalności przy podejmowaniu współpracy?

Zazwyczaj firmę w inkubatorze możesz zarejestrować w trakcie jednego spotkania (a często nawet online), podpisując umowę na czas nieokreślony. Uzyskanie wszystkich niezbędnych dostępów potrwa zazwyczaj 3-4 dni.

Dla kogo przeznaczona jest oferta inkubatorów przedsiębiorczości?

Jak już wspominaliśmy, pomoc tego typu instytucji skierowana jest głównie do młodych przedsiębiorców, osób uczących się na wyższych uczelniach oraz absolwentów, a także przedsiębiorców pracujących w tzw. branżach nowych technologii, którzy dopiero co startują z nowym, innowacyjnym projektem.

Jakie biznesy najczęściej korzystają z pomocy inkubatora przedsiębiorczości?

Właściwie to nie ma odgórnych ograniczeń co do rodzaju działalności, jaka może korzystać z usług inkubatora. Najczęściej w takiej formie działają przedsiębiorcy oferujący: konsultacje, szkolenia, nauka języków, projektowanie stron www, doradztwo czy graficy.

Korzystanie z inkubatorów nie z kolei jest zalecane w przypadku większych działalności, szczególnie takich, które wymagają uzyskania koncesji lub zezwoleń (czyli związanych np. ze sprzedażą alkoholu).

 

 

Jakie są zalety korzystania z inkubatorów przedsiębiorczości?

Kluczowa zaleta to fakt, że prowadzenie księgowości nie leży na Twoich barkach – zajmują się tym kompetentni i doświadczeni ludzie. Im zostawiasz formalności, a Ty skupiasz się na codziennym prowadzeniu swojej firmy.

Co więcej, stoi za Tobą większa organizacja, która może pomóc Ci w sytuacjach konfliktowych — gdy ktoś nie zapłacił za Twoje usługi, albo próbuje wykorzystać Twoją niewiedzę czy brak doświadczenia.

Koszty pomocy, jaką dostarcza inkubator przedsiębiorczości, są niewielkie w porównaniu z kosztami samodzielnego prowadzenia biznesu. Dzięki temu możesz w praktyce ocenić czy Twój pomysł na biznes ma tzw. ręce i nogi i nie ryzykując sporych kwot, sprawdzisz jak działa w rynkowych realiach.

Małe ryzyko. Jeżeli coś pójdzie nie po Twojej myśli, zakończysz współpracę z inkubatorem, nie ponosząc dużych kosztów.

Doświadczenie. To brzmi jak truizm, ale doświadczenie, jakie zdobędziesz w prowadzeniu działalności w kontrolowanych warunkach, z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

 

Jakie minusy niesie ze sobą współpraca z inkubatorem przedsiębiorczości?

W porównaniu z ilością zalet ciężko wskazać uciążliwe wady. Główny minusem takiej współpracy jest fakt, iż wszelkie umowy są zawierane z danym inkubator przedsiębiorczości, a nie przez Ciebie (choć to Ty jesteś zobowiązany do działania i ponosisz za nie pełną odpowiedzialność). Nie zawsze też będziesz mógł podpisać konkretną umowę, gdyż takowa musi zazwyczaj zostać zaakceptowana przez inkubator (a właściwie jego dział prawny), z którego usług korzystasz.

 

 

Emiteo też pomaga w rozwoju biznesu!

Co prawda nie jesteśmy inkubatorem przedsiębiorczości, ale jeżeli prowadzisz własny biznes, albo masz pomysł na jego otworzenie, pewnie jesteśmy w stanie pomóc Ci w rozwoju. W zakresie naszych usług znajdziesz stworzenie wielu różnych dokumentów: pitch decku, teasera inwestycyjnego, modelu finansowego oraz doradztwo formalne. Umów się na bezpłatną konsultację i zobacz, w jakim zakresie możemy Ci pomóc!

Jeżeli zainteresował Cię temat inkubatorów przedsiębiorczości, to pilnie obserwuj naszego bloga. Już niedługo opublikujemy kolejny artykuł, w którym wskażemy listę aktywnych inkubatorów przedsiębiorczości w Polsce!