Explainer video — przedstaw swój biznes z pomocą krótkiej animacji!

Jakub Szczotka18.06.2021 r.

Czym jest explainer video?

Słowo explainer pochodzi od angielskiego czasownika explain, które po polsku oznacza „wyjaśniać”. Jednozdaniowa odpowiedź na pytanie postawione w tytule brzmi więc: explainer video to film, który w ciągu kilku minut objaśnia lub prezentuje dane zagadnienia. Jednak by lepiej zrozumieć idee takich produkcji, posłużymy się analogią do życia codziennego.

 

 

Co robisz, gdy np. chcesz szybko dowiedzieć się, co to jest szakszuka i jak ją przygotować albo zastanawiasz się jak zrobić negroni? Prawdopodobnie wpisujesz swoje pytanie w google lub szukasz informacji na youtube. Krótkie filmy tłumaczące jak coś zrobić albo jak coś działa, najlepiej oddają ideę explainer videos.

No dobrze, a jak to ma się do Twojej działalności? W praktyce za pomocą takiego video możesz przekazać niemal dowolny rodzaj treści; wytłumaczyć czym zajmuje się Twój biznes albo dlaczego warto skorzystać z jego usług. Możesz też stworzyć film, którego celem będzie przekonanie odbiorców (czyli np. potencjalnych inwestorów), że warto sfinansować rozwój Twojej firmy.

 

 

Czy warto zawracać sobie głowę tworzeniem explainer video dla Twojego biznesu?

Zdecydowanie. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych zmniejsza się attention span (czyli czas, który możemy bez przerw poświęcić na wykonywanie jednej czynności). Ilość bodźców, które współcześnie odbiera nasze ciało w ciągu kilku godzin, jest porównywalna z ilością, na którą nasi przodkowie byli narażeni przez kilka tygodni. Naturalnym następstwem tych dwóch zjawisk jest fakt, że chcemy przyswajać treści łatwo, szybko i przyjemnie — dlatego tak bardzo lubimy krótkie filmy i animacje.

Podobnie jest z Twoimi klientami. Znacząca większość z nich nie chce zgłębiać tajników Twojej działalności przy pierwszym kontakcie z Twoją marką. Oni chcą szybko dowiedzieć się, co masz im do zaoferowania i jak mogą skorzystać na propozycji Twojej firmy.

Nie inaczej ma się sprawa z potencjalnym inwestorem, który rozważa wejście kapitałowe w Twój biznes.

Niezależnie od tego kim jest Twój odbiorca, pamiętaj o powszechnie znanej prawdzie — „pierwsze wrażenie jest najważniejsze”.

Właśnie w tym miejscu wchodzi explainer video, całe na biało

Taki biznesowy explainer ma proste cele; zrobić świetne pierwsze wrażenie na odbiorcy, przedstawić mu w krótkim czasie interesującą propozycję i sprawić, że będzie miał ochotę skorzystać z usług Twojej firmy lub chociaż dowiedzieć się więcej o jej działalności.

Oczywiście explainer video to bardzo szerokie pojęcie i poza biznesem ta metoda jest często wykorzystana do przedstawienia między innymi: kampanii społecznych, działania nowych technologii, promocji miast czy imprez, a nawet wystaw muzealnych.

Zaletą dobrze zrobionych filmów tego typu jest to, że nie męczą odbiorcy, przekazują mu rozsądną ilość informacji i nie trwają zbyt długo.

 

 

Ile więc powinno trwać explainer video?

To zależy od jego przeznaczenia. Najczęściej filmy tego typu trwają od trzydziestu sekund do pięciu minut. Czynników, które decydują o długości explainera, jest kilka: jego cel i ilość informacji, jakie ma przekazać; docelowy odbiorca oraz miejsce, w którym dany film ma być wyświetlany.

Różne okoliczności różnie wpływają na pożądaną długość explainera. Z naszego doświadczenia wynika, że dwie minuty to rozsądny czas trwania (choć oczywiście nie jest to żelazna reguła), podczas którego odbiorca bacznie zwraca uwagę na oglądaną treść.

Explainery mogą się od siebie mocno różnić

Jest wiele technik, których można użyć do stworzenia produkcji tego typu. Do tych najpopularniejszych należą:

  • whiteboard video — czyli film, którego tłem jest najczęściej biała kartka, na której ilustrator własnoręcznie rysuje/przedstawia kolejne obiekty, jeden po drugim. Popularny portal porównujacy ceny — Ceneo — skorzystał kilka lat temu z tego typu animacji.

  • video stworzone za pomocą cyfrowych rysunków — w tym wypadku motywem przewodnim również są rysunki, jednak taki film nie zawiera ujęć prawdziwych przedmiotów (ani rąk rysującego) a tylko rysunki wykonane cyfrowe. Z tej metody skorzystał WWF w kampanii przeciwko eutrofizacji (przeżyźnieniu zbiorników wodnych).

  • animacja komputerowa — to najdroższy i najbardziej czasochłonny rodzaj explainera. Zapewnia dużą dowolność w komunikacji i prezentacji danego zagadnienia. Ceną jest ogrom pracy, który trzeba włożyć w taki film, by w pełni komputerowo wygenerować wszystkie niezbędne elementy. Z tej metody skorzystało PlatigeImage, które w niecałe 9 minut przedstawiło animowaną historię Polski.

 

Cechy dobrego biznesowego explainer video

Biznesowe explainery to część naszej szerokiej oferty konsultacyjnej i właśnie dlatego na tym rodzaju filmów skupimy się w dalszej części tego tekstu. Oczywiście, ich końcowa forma zależy od produktu lub usługi, które oferujesz. Warto jednak pamiętać o kilku kryteriach, które powinien spełniać taki biznesowy explainer.

Dobry video explainer:

Wspomina o tzw. punktach bólu. By zainteresować klienta (albo inwestora), wideo musi zwrócić uwagę na problem, który będzie istotny dla odbiorcy. Wskazując taki problem, możesz w naturalny sposób pokazać, jak Twój biznes go rozwiązuje oraz jakie korzyści zapewniają usługi Twojej firmy.

Jest prosty. Niezależnie od zastosowanego rodzaju animacji czy przyjętego scenariusza, wideo musi być zrozumiałe dla odbiorców. Dla wielu osób explainer będzie pierwszym kontaktem z Twoim biznesem, nie warto więc marnować w nim czasu na zawiłe szczegóły. Po zobaczeniu takiego filmu potencjalny klient musi rozumieć, jak wygląda Twoja oferta. Jeżeli chcesz dotrzeć do inwestorów, Twoje wideo powinno pokazywać korzyści, jakie płyną ze współpracy z Twoim biznesem.

Ma w sobie trochę luzu. Różne rzeczy bawią różnych ludzi, więc warto dobrze się zastanowić, co będzie zabawne dla Twoich odbiorców. Pamiętaj, nie chodzi o to, by Twoje video było jednym wielkim skeczem komediowym. Ważne jest, by nie było nudne oraz by w swoim scenariuszu posiadało kilka błyskotliwych uwag, odnoszących się do poruszanego tematu z przymrużeniem oka.

Pokazuje produkt/usługę w akcji. Ten punkt nie zawsze jest możliwy do spełnienia (w końcu ciężko w krótkim filmie przedstawić w akcji np. usługi księgowe), jednakże niemal zawsze możliwe jest przekazanie odbiorcy choćby ogólnego obrazu, jak w praktyce prezentuje się opisywana usługa.

Często to wystarczy, by  rozwiać pierwsze wątpliwości. Nierzadko explainery video tłumaczą działanie nowego produktu lub usługi. Głównym celem takich produkcji jest w możliwie najprostszy sposób wytłumaczyć, dlaczego coś nowego pojawia się na rynku, czym różni się od wcześniejszych rozwiązań i jakie nowe korzyści zapewnia.

Musi być atrakcyjny wizualnie. To punkt, który musi spełniać każde wideo tego typu. Niezależnie od celu, tematu, scenariusza itp. explainer musi być atrakcyjny, a animacje muszą być „przyjemne dla oka”. Brzydki explainer, choćby opisywał produkt trafiający w sedno konkretnej potrzeby, nie przekona nikogo do niczego.

Wie, kto jest jego widownią. Grupa docelowa to kluczowe pojęcie w każdej odnodze branży marketingowej. Ta sama animacja może wywołać zupełnie inne reakcje u klientów, a zupełnie inne u ludzi szukających atrakcyjnych możliwości zainwestowanie swoich pieniędzy. Nie zapominaj o tym.

 

 

Kiedy potrzebujesz explainer video?

Explainer video to idealne rozwiązanie, gdy chcesz dotrzeć do nowej grupy klientów i przedstawić im produkty lub usługi swojej firmy. Takie wideo będzie przydatne również wtedy, gdy wprowadzasz na rynek nowe rozwiązanie, które odpowiada na potrzeby Twoich obecnych klientów.

Zamówienie takiego filmu to dobry pomysł także wtedy, gdy szukasz nowych źródeł finansowania i kompletujesz zestaw narzędzi dedykowany temu zadaniu. Krótkie wideo to najczęściej świetny sposób, by dotrzeć do dużego grona osób i zwięźle przedstawić im konkretny temat.

 

 

Myślisz, że dobry explainer jest prosty do zrobienia? Nic bardziej mylnego!

Wydawać by się mogło, że zrobienie kilkuminutowego filmu nie wymaga wiele pracy. Wiemy z praktyki, że jest zgoła odwrotnie. Tworzenie explainera video to skomplikowany i żmudny proces, mimo iż — a może właśnie dlatego — że efekt prac trwa zazwyczaj kilkadziesiąt do kilkuset sekund.

Oto jak w przybliżeniu (i sporym skrócie, gdyż taki film to efekt wielu pomniejszych zadań) wygląda proces tworzenia przez nas takiego wideo.

Materiały

Wszystko zaczyna się od rozmowy, podczas której ustalamy szczegóły współpracy, określamy długości materiału, rodzaj animacji, potrzeby Twojej firmy i sposób realizacji zlecenia. Kolejny krok to zebranie od klienta (czyli Ciebie) wszelkich materiałów, które w praktyce mogą przydać się w procesie tworzenia animacji.

Scenariusz

Następny etap to stworzenie scenariusza, który będzie stanowić „kręgosłup” powstającego wideo. Obok atrakcyjnych animacji dobry scenariusz to najistotniejszy aspekt filmu. Dobry explainer musi mieć odpowiedni rytm i prowadzić swojego widza krok po kroku, po kolejnych przedstawianych zagadnieniach.

Storyboard

Storyboard to scenopis w formie rysunku. Zazwyczaj szkicuje się go ręcznie lub za pomocą dedykowanych programów. Dzięki niemu wizualizujemy poszczególne sceny i planujemy dalsze prace. Na tym etapie tworzony film nabiera pierwszych kształtów.

Lektor

Wybór lektora to niełatwe zadanie i w dużej mierze zależy od preferencji klienta. By maksymalnie je ułatwić, nasz klient otrzymuje od nas krótkie próbki pracy kilku osób, na podstawie których wybiera finalny głos w swoim filmie.

Tworzenie finalnych scen

Na tym etapie produkcja nabiera realnych kształtów. Na podstawie przygotowanego (i zatwierdzonego przez Ciebie) scenariusza i storyboardu tworzymy wszystkie zaplanowane sceny.

Montaż całości animacji

Ostatnim etapem produkcji jest złożenie wszystkich przygotowanych materiałów i stworzenie finalnej animacji.

 

 

Ile czasu zajmuje produkcja takiego filmu?

W praktyce proces ten trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu dni, podczas których regularnie kontaktujemy się z klientem. W zależności od wytycznych, stworzenie animacji od A do Z zajmuje od 100 do 150 godzin.

Konkretne ceny zależą od formy, rodzaju animacji i długości. Wszystko to przekłada się ilość pracy, jaką trzeba wykonać, zachęcamy więc do bezpośredniego kontaktu.

Explainer video w praktyce

Jako że sami jesteśmy biznesem, nie możemy być gołosłowni. Ten artykuł nie mógłby powstać, gdybyśmy sami nie posiadali explainer video. Zobacz sam, jak tłumaczymy, czym jest i jak powstał crowdfunding inwestycyjny, który jest głównym obszarem działalności Emiteo.

Czujesz, że Twój biznes potrzebuje własnego explainer video?

Dobrze trafiłeś! Filmy w formie explainer videos to świetny sposób, by trafić do szerokiego grona odbiorców. Emiteo, poza działalnością crowdfundingową zajmuje się również działalnością konsultacyjną. W jej ramach możemy przygotować dla Ciebie m.in. video explainer, pitch deck, teaser inwestycyjny i nie tylko. Umów się na bezpłatną konsultację, a my zobaczymy, jak możemy Ci pomóc.