Z tego artykułu dowiesz się między innymi:
- ile czasu potrzeba, by zarobić pieniądze za pośrednictwem crowdfundingu udziałowego (ECF),
- jak oszacować wartość posiadanych akcji,
- czego możesz wymagać od zarządu spółki jako jej akcjonariusz,
- co wpływa na wysokość stopy zwrotu i czas jej wypracowania.
Crowdfunding jako forma finansowania ma sporo zalet, szczególnie z punktu widzenia organizatorów zbiórek. Inwestycyjną odmianę finansowania społecznościowego wyróżnia fakt, że w jej przypadku także wspierający dany projekt mogą zarobić pieniądze. Dlatego, jak to w przypadku każdej inwestycji, jednym z kluczowych parametrów tej metody jest potencjalna stopa zwrotu i czas niezbędny, by zrealizować osiągnięte zyski.
Jak długo nabywcy akcji w ramach zbiórek crowdfundingowych muszą czekać na zyski?
Decydując się na zakup akcji poprzez crowdfunding inwestycyjny, musisz mieć świadomość, że decydujesz się na inwestycję na lata — realny czas zamrożenia środków, jaki musisz brać pod uwagę, wynosi około trzech lat, a nierzadko i dłużej. Oczywiście od tej reguły zdarzają się odstępstwa, ale z zasady, by uniknąć późniejszych rozczarowań, uzbrój się w cierpliwość.
Podczas wspomnianych wyżej kilku lat wartość i sytuacja „Twojej” spółki będą się zmieniać, a to właśnie te dwa czynniki decydują o tym, ile będzie wynosił i kiedy będziesz mógł zrealizować potencjalny zysk z inwestycji.
Jest kilka sposobów na zrealizowanie owego zysku, więcej o nich możesz przeczytać tutaj. Dodatkowo, w kolejnym artykule opisujemy sposoby sprzedaży akcji spółek nienotowanych na giełdzie.
Od czego zacząć próbę wyceny posiadanych akcji danej firmy?
W tym wypadku zależność jest prosta — im lepsze wyniki i kondycja spółki, tym więcej będą warte jej akcje, a tym samym wyższy będzie potencjalny zysk z inwestycji. Na wczesnym etapie rozwoju często zdarza się jednak, że priorytetem spółki nie jest jak największy zysk, ale jak najszybszy rozwój.
Wiedz, że w przypadku takich spółek proces zarabiania pieniędzy na wzroście wartości akcji potrwa dłużej, niż w przypadku tych, które są obecne na rynku od wielu lat. Niezależnie od tego, jaką strategię przyjęła firma, w którą zainwestowałeś, plusem crowdfundingu udziałowego są możliwości komunikacyjne, jakie zapewnia. Większość spółek, które decydują się na tę formę finansowania, stawia na transparentną i wyczerpującą politykę informacyjną.
Social media to dodatkowe możliwości komunikacji
W przypadku inwestycji w akcje poprzez zbiórki crowdfundingowe dostęp do zarządu danej spółki jest zdecydowanie prostszy niż w przypadku kupna akcji na giełdzie. Częstą praktyką wśród emitentów/spółek pozyskujących kapitał drogą finansowania społecznościowego jest formowanie grup inwestorskich — z pomocą przychodzą tutaj social media — które umożliwiają adresowanie pytań bezpośrednio do osób zarządzających daną spółką.
Dzięki takiej formie komunikacji nawet pojedynczy akcjonariusz może zadać nurtujące go pytanie, dotyczące działalności danego przedsiębiorstwa i otrzymać na nie odpowiedź, czasem nawet od prezesa spółki, a co więcej — bez wychodzenia z domu.
Warto rozważyć członkostwo w takiej grupie — ciężko bowiem wyobrazić sobie bardziej bezpośrednią formę komunikacji.
Przydatnym narzędziem jest także Krajowy Rejestr Spółek, za pomocą którego możesz wyszukać publiczne informacje dotyczące interesującej Cię spółki, a także zdobyć podgląd na wszystkie złożone przez nią dokumenty.
Do zysku, krok po kroku
Oczywiście same liczby, bez wartościowego kontekstu, nie zawsze pozwolą Ci jednoznacznie ocenić kondycję spółki. W takim wypadku z pomocą przychodzi metoda porównawcza, za pomocą której możesz porównać spółkę z jej odpowiednikami na rynku notowanym, czy to GPW, czy rynku NewConnect.
Nie zawsze uda Ci się znaleźć biznes, który będzie nadawał się do takiego porównania, ale najczęściej wyceny spółek operujących w tej samej branży dadzą Ci jakiś punkt odniesienia. Co więcej, możesz skorzystać też z kilku innych wskaźników, spośród których najpopularniejsze to:
- wycena cena/sprzedaż (ang. price/sales ratio) — to, upraszczając, stosunek średniej ceny wszystkich akcji spółki do jej przychodów netto z wybranego okresu.
- wskaźnik ceny/zysku (ang. price earnings ratio) — to stosunek ceny rynkowej jednej akcji do zysku netto przypadającego na tę akcję.
- wskaźnik ceny rynkowej do wartości księgowej (ang. price/book value) — to różnica między aktywami bilansowymi a zobowiązaniami ogółem danej spółki.
Sytuacja na rynku nie zawsze pozwala zarobić
Dodajmy, że w szerszym ujęciu, dobrym prognostykiem dla każdego przedsiębiorstwa jest kondycja branży, w jakiej operuje — dobre prognozy dla danej branży będą zazwyczaj oznaczać korzystne warunki dla działania danej spółki. Najczęściej przełoży się to z czasem na wzrost jej wartości, wartości jej akcji oraz przybliży realizację potencjalnego zysku z inwestycji. Oczywiście działa to też w drugą stronę. Nawet najlepiej prowadzony biznes będzie mieć problemy, gdy koniuktura dla branży, w której operuje, pogorszy się.
Zarabianie pieniędzy poprzez ECF to długotrwały proces
W kontekście sytuacji na świecie AD 2020 nie da się uciec od wzmianki o pandemii koronawirusa, która znacząco namieszała w sferze gospodarczej. Wiele tradycyjnych branż, jak gastronomia czy hotelarstwo, zostało niemal pozbawionych możliwości zarabiania pieniędzy, a kto mógł, przeniósł swój biznes do strefy online.
Czym poskutkuje to na dłuższą metę? Tego nie wie niemal nikt — dokładne skutki pandemii są bardzo ciężkie do oszacowania i pewnie przyjdzie nam poczekać na profesjonalne analizy, ale już dziś każdy inwestor powinien pamiętać, by brać pod uwagę zmiany, jakie pandemia wymusza na naszym trybie życia.
To jak szybko zarobić pieniądze?
Niestety musimy Cię nieco rozczarować. Gdyby zarabianie, inwestując przez Internet, było łatwe i szybkie, wszyscy mielibyśmy miliony złotych na kontach. Podobnie jak w przypadku innych sposobów na lokowanie swoich oszczędności, oczekuj jak najlepszych rezultatów, ale przygotuj się na te najgorsze. Nie traktuj też crowdfundingu jako sposóbu na szybki zarobek.
Pamiętaj, że crowdfunding inwestycyjny należy zaliczać do sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, który dodatkowo pozwala inwestować małe kwoty. To właśnie strategia dywersyfikacji oraz właściwego zarządzania kapitałem pozwala inwestować pieniądze w perspektywiczne, choć ryzykowne projekty, nie narażając Twoich oszczędności na poważny uszczerbek w przypadku fiaska danego projektu.
Włożona praca wcześniej czy później zaprocentuje
Szacowanie wartości spółek, a co za tym idzie posiadanych akcji, nie jest prostym zadaniem — w profesjonalnym wydaniu to całkiem dobrze opłacana usługa. Biegłość w tej dziedzinie to wypadkowa lat poświęconych na naukę i stopniowo zdobywanego doświadczenia. Warto jednak poświęcić niezbędny czas, gdyż umiejętne szacowanie realnej wartości różnych spółek jest kluczem do skutecznego inwestowanie w ramach crowdfundingu udziałowego (i nie tylko).
Na szczęście, każda kolejna przeprowadzona analiza emitenta pomaga inwestorowi, czyli Tobie, lepiej zrozumieć prawa, jakimi rządzi się dany biznes i dana branża, co ostatecznie powinno przełożyć się na bardziej racjonalne decyzje inwestycyjne w przyszłości.